bus

Celem wychowawczym Przedszkola jest pełny i harmonijny rozwój Dziecka jako osoby – w myśl zasad personalizmu i pedagogiki chrześcijańskiej.

Przedszkole towarzyszy Dziecku w drodze życia i wspomaga go w tworzeniu jego własnej niepowtarzalnej osobowości, w oparciu o kulturę i wartości chrześcijańskie.

Przedszkole przygotowuje Dziecko na spotkanie z Bogiem, Dawcą wszelkiego dobra, odkrywając razem z nim piękno człowieka i świata.

Realizowanie zadań Przedszkola obejmuje wspieranie Rodziny w wychowaniu Dziecka, na wzór życia i miłości wzajemnej Świętej Rodziny z Nazaretu.

Przedszkole realizuje swe zadania w ścisłej współpracy z Rodzicami (Opiekunami) Dziecka oraz osobami i instytucjami wspierającymi działalność Przedszkola.

Przedszkole realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa oświatowego, wspomaga rozwój edukacji Dziecka poprzez realizację podstawy programowej i programów edukacyjnych zgodnych z duchem Ewangelii.

Spełniając wyznaczoną misję, przedszkole podejmuje działania umożliwiające realizacje potrzeb wszystkich członków społeczności przedszkolnej poprzez:
  • Opracowany Program autorski ”Przedszkolak w świecie piękna”.
  • Program wychowawczy przedszkola.

Współpraca z rodzicami ma na celu integrację systemu wychowania w rodzinie i w przedszkolu, pogłębia pozytywne relacje między rodziną a przedszkolem, ukazuje rodzinom wzór życia rodzinnego poprzez wskazywanie zasad oraz wartości życia zgodnego z Ewangelią.

Przedszkole prowadzi:

• formację religijną rodzin:
    • katechezy dla rodziców, comiesięczne Msze Św., rekolekcje, prenumeratę prasy katolickiej, wspólne przeżywanie wydarzeń roku liturgicznego /spotkania opłatkowe, jasełka itd./
  • współpracę wychowawczą z rodzicami dziec:i
    • indywidualne kontakty, książki z biblioteki przedszkolnej, wykłady oraz warsztaty dotyczące zagadnień pedagogicznych i psychologicznych
  • integrację rodziców w przedszkolu:
    • festyny rodzinne, pikniki, spotkania indywidualne i grupowe z rodzicami, spotkania integracyjne, wyjazdy o charakterze formacyjno – integracyjnym.
  • współpracę z rodzicami na rzecz przedszkola:
    • udział rodziców w uroczystościach przedszkolnych, w czynnościach porządkowych, pomoc przy organizacji imprez przedszkolnych.

Współpraca ze środowiskiem lokalnym sprzyja rozwijaniu cech kreatywnych u dzieci. Jest okazją do nauki gościnności i dobroci. Stwarza również sposobność do rozwoju duchowego oraz społeczno – emocjonalnego.

Przedszkole współpracuje:

• ze środowiskiem lokalnym poprzez zajęcia zorganizowane w ramach współpracy z Instytutem Plastyki WSP, spotkania z innymi placówkami oświatowymi (Przedszkola i Szkoły, Poradnia psychologiczno – pedagogiczna), spotkania z dziećmi niepełnosprawnymi, udział w konkursach i imprezach kulturalnych: Teatr, Filharmonia, Muzea, Kino, Biblioteka, wycieczki bliższe i dalsze.
  • z instytucjami kościelnymi np. poprzez Marsz dla Życia, Orszak Trzech Króli.

Nauczyciele posiadają:

• wymagane kwalifikacje zawodowe,
  • świadomość koncepcji pracy przedszkola,
  • umiejętność dzielenia się ze sobą doświadczeniem zawodowym,
  • otwarty styl pracy i są poszukujący,
  • potrzebę podnoszenia poziomu swoich kwalifikacji i kompetencji w różnych formach doskonalenia,
  • styl pracy o charakterze twórczym i nowatorskim,
  • umiejętność współpracy,
  • przekonanie o konieczności aktywnego uczestniczenia w życiu przedszkola,
  • umiejętność projektowania sytuacji edukacyjnych, które pozwalają im odkrywać i rozwijać możliwości każdego dziecka,
  • oraz wspomagać jego indywidualny rozwój, kreatywność i samodzielność.

Przedszkole dysponuje:

• budynkiem zapewniającym poczucie bezpieczeństwa,
  • pomieszczeniami wyróżniającymi się funkcjonalnością, czystością i estetyką,
  • certyfikowanym placem zabaw,
  • wyposażeniem sal; sprzęt, zabawki, pomoce dydaktyczne umożliwiające realizację zadań statutowych,
  • magazynem pomocy dydaktycznych.

Przedszkole:

• realizuje swoje zadania opiekuńcze, wychowawcze i dydaktyczne w oparciu o podstawę programową, oraz program uwzględniający potrzeby i możliwości rozwojowe wychowanków,
  • prowadzi systematyczną obserwację rozwoju dziecka,
  • diagnozuje dzieci za pomocą odpowiednich narzędzi diagnostycznych,
  • informuje na bieżąco o postępach dziecka,
  • pomaga rodzinom w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka i podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej,
  • uzgadnia wspólnie z rodzicami kierunki i zakres pracy wychowawczej z dzieckiem,
  • udziela pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

Pracownicy przedszkola:

• tworzą pozytywną atmosferę wpływającą korzystnie na kreowanie środowiska wychowawczo – dydaktycznego placówki,
  • świadczą swoją postawą o wartościach chrześcijańskich,
  • utrzymują przyjazne relacje z rodzinami dzieci,
  • odznaczają się wysokim poziomem kultury osobistej.

Działania edukacyjne podejmowane przez przedszkole, w dialogu z rodzicami, zmierzają do tego, by absolwent naszego przedszkola:

• był człowiekiem uczciwym, prawym i dobrym, szanującym siebie i innych,
  • kochał swoją rodzinę i pragnął, aby była podobna do Świętej Rodziny,
  • pielęgnował wartości moralne takie jak: dobro, prawda, uczciwość, pracowitość, obowiązkowość,
  • znał i akceptuje swoją wartość jako osoby,
  • był otwarty na pogłębianie wiedzy o Bogu, świecie, ludziach i sobie samym,
  • miał poczucie przynależności narodowej i regionalnej,
  • dostrzegał piękno w otaczającym świecie, tworząc je poprzez swoje zachowania i działania artystyczne,
  • wykazywał się dojrzałością emocjonalną i społeczną
  • był przygotowany do podjęcia nauki w szkole wykazując się umiejętnościami zawartymi w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.